zszokowany mężczyzna ma siwe włosy
09.02.2023
Zdrowe Korzyści

Pojawienie się siwych włosów na głowie jest całkowicie naturalne. To proces, na który jesteśmy poniekąd skazani, jako ludzie. Choć dla jednych przedwczesne pojawienie się siwych włosów nie stanowi żadnego problemu, inni mogą mieć z tego powodu kompleksy. Rozwiązanie? Aby poznać przyczynę pojawienia się siwych włosów, a także możliwe sposoby radzenia sobie z tym problemem, warto wybrać się na konsultacje do trychologa. Kim jest lekarz od włosów i jakie jest jego podejście do siwizny?

Czy trycholog to dermatolog? Wyjaśniamy!

Trycholog to nazwa opisująca specjalistę, który zajmuje się stricte włosami i skórą głowy. Należy pamiętać, że nie diagnozuje i nie leczy on żadnych innych problemów skórnych, jak to jest w przypadku dermatologa. W zakresie obowiązków trychologa znajduje się przede wszystkim analiza stanu skóry głowy oraz cebulek włosowych na głowie.

Lekarz od skóry głowy i włosów jest w stanie ustalić przyczynę takich problemów, jak:

  • nadmierne wypadanie/utrata włosów z głowy;
  • nadmierne przetłuszczanie się włosów;
  • łysienie;
  • łuszczyca;
  • łupież;
  • atopowe bądź łojotokowe zapalenie skóry głowy;
  • podrażnienia bądź swędzenie skóry głowy;
  • łamliwe i słabe włosy pozbawione blasku;
  • przedwczesne siwienie włosów.

Jeżeli chodzi o kompetencje, to najbliżej jest mu właśnie do dermatologa. Jest to lekarz bądź kosmetolog, który specjalizuje się w trychologii, czyli nauce o włosach – dziedzinie z pogranicza nauk estetycznych i medycznych.

Trychologia o siwych włosach i siwieniu

Trychologia to dość wąska specjalizacja, niemniej jednak w dzisiejszych czasach bardzo pożądana. Jeżeli chodzi o przedwczesne siwienie, to postawa trychologów w większości przypadków jest następująca. Barwnik, czy też pigment obecny we włosach niestety nie jest wieczny. Oznacza to, że po upływie ok. 40. lat następuje wyczerpanie całego potencjału pigmentacyjnego – w każdym mieszku włosowym. Naturalnie i prawidłowo siwienie rozpoczyna się właśnie pomiędzy 30, a 40. rokiem życia. Siwe włosy przed 20. rokiem życia mogą wskazywać na braki witaminowe, niektóre choroby lub problemy immunologiczne. Włosy żyją cyklicznie i przechodząc poszczególne fazy (wzrost – obumieranie – spoczynek), mogą powodować mniejsze bądź większe problemy.

Czy siwienie włosów można w jakiś sposób odwrócić?

Siwienie u każdego człowieka pojawia się w różnym wieku i jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Niestety obecnie nie ma żadnej skutecznej metody, aby odwrócić ten proces. Siwe włosy koniec końców pojawią się, czy tego chcemy, czy nie. Warto mieć jednak na uwadze to, że obecnie dostępne są metody, aby utrzymać ciemny kolor włosów na głowie na dłużej. Jest to możliwe, jednak warto działać od razu – im wcześniej podejmiemy właściwe kroki, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się naturalnym kolorem włosów.

Na rynku dostępne są różne preparaty, takie jak szampony przeciw siwieniu, np. te dla mężczyzn – BonTon Men oraz preparaty witaminowe zawierające biotynę i inne wartościowe składniki na włosy. Obecne w ww. szamponie składniki witalizują i stymulują mieszki włosowe, zapewniając im długotrwały blask. Orzech włoski nadaje włosom głębię koloru, natomiast algi – nawilżają je i sprawiają, że są one przyjemne w dotyku. Dodatkowym wsparciem przy przedwczesnym siwieniu, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet mogą być wcierki do skóry głowy, zabiegi trychologiczne, takie jak mezoterapia igłowa oraz odpowiednia suplementacja witaminowa.