ból brzucha
02.09.2022
Zdrowe Korzyści

Wśród najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego, zaraz po wzdęciach brzucha, wyróżnia się zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS). Jest to przykra dolegliwość o charakterze czynnościowym, jednak nie prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W leczeniu nadpobudliwości jelit bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz suplementacja.

Problemy z jelitami

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, które obejmuje jelito cienkie i grube – nie jest ono ciężkie i nie prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych, niemniej jednak towarzyszące mu objawy, mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie.

IBS należy do chorób przewlekłych, ponieważ objawy utrzymują się przez co najmniej kilka tygodni. Charakteryzuje się bólem brzucha, zaburzeniem funkcji jelit, zmianami rytmu wypróżnień, uczuciem niepełnego wypróżnienia, nudnościami, zgagą oraz wzdęciami. Osoba, która doświadcza IBS może również skarżyć się na różne objawy pozajelitowe, np.: zaburzenia nastroju, uczucie zmęczenia i senność, nieprzyjemny posmak w ustach, częste oddawanie moczu, czy bóle pleców i głowy. Jeżeli poza wyżej wymienionymi dolegliwościami chory doświadcza dodatkowo gorączki, nagłego i niekontrolowanego chudnięcia, a przy wypróżnianiu pojawia się krwawienie – w takim wypadku konieczna jest szybka interwencja lekarska. Dodatkowa diagnostyka wykluczy bądź potwierdzi inne groźne choroby oraz pozwoli dobrać odpowiednie leczenie.

Wśród przyczyn, co powoduje zespół jelita drażliwego i jakie czynniki mają wpływ na rozwój zaburzeń funkcjonowania jelit, można wymienić:

  • stany lękowe, stres i silne nerwy;
  • nadpobudliwość jelita grubego – np. poprzez zbyt częste zażywanie środków przeczyszczających;
  • nieprawidłową motorykę jelit – zbyt szybka (biegunka), zbyt wolna (zaparcia);
  • stosowanie antybiotykoterapii doustnej;
  • nadwrażliwość trzewną;
  • spożywanie niektórych pokarmów;
  • zaburzenia składu mikroflory jelitowej;
  • przebyte w przeszłości biegunki bakteryjne.

Warto tutaj również wspomnieć, że zespołu jelita drażliwego nie da się niestety całkowicie wyleczyć. Jest to jedna z tych przypadłości, z którą chory musi zmagać się przez całe życie. Niemniej jednak odpowiednie postępowanie oraz dieta pozwala uniknąć przykrych dolegliwości i cieszyć się codziennymi czynnościami bez obaw.

Zespół jelita drażliwego – postępowanie

Przy zespole jelita drażliwego bardzo ważna jest obserwacja własnego organizmu oraz nierzadko modyfikacja diety. Proces leczenia, a właściwie profilaktyki, powinien przebiegać pod nadzorem lekarza, który szczegółowo przeanalizuje wszystkie czynniki, mogące wpływać na nieprawidłową pracę jelit. Nierzadko profilaktyka uwzględnia również zmianę stylu życia – dodanie do codziennych czynności regularnej i umiarkowanej aktywności fizycznej. Preparaty farmakologiczne pełnią tutaj jedynie rolę wspomagającą.

Najczęściej przy IBS stosuje się leki przeciwbiegunkowe i przeciw zaparciom, a także przeciwbólowe i rozkurczowe. Do odbudowy prawidłowej mikroflory jelitowej stosuje się również preparaty probiotyczne (probiotyki), które zawierają konkretne szczepy bakterii – są dobrym wsparciem dla mikrobiomu organizmu podczas leczenia IBS. Na regulacje i wyciszenie jelit równie skuteczne mogą okazać się ziołowe suplementy diety. Dobrym przykładem naturalnych składników diety, które wspierają trawienie oraz pracę jelit, są: mięta pieprzowa, ostropest, rumianek oraz nasiona chia.