20.07.2022
Zdrowe Korzyści

Zapalenie ucha środkowego to przypadłość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak ta choroba infekcyjna rozwija się u dzieci, szczególnie u niemowląt. Prognozy mówią jasno, że zapalenie ucha występuje aż u 65% dzieci do 2 roku życia, zaś co trzecie dziecko zapada na tę infekcję więcej, niż trzy razy. Jak widać, jest to poważny problem, który nie łatwo zwalczyć.

Jak możemy sobie z nim poradzić? Najpierw należałoby zapoznać się z przyczynami, które go wywołują, o których więcej w dalszej części tekstu.

Przyczyny zapalenia ucha środkowego

Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą powodować zapalenie ucha u dzieci. Zaliczyć można do nich m.in.: sztuczne karmienie, alergie, palenie papierosów w obecności dziecka, przerost migdałków, nieprawidłową budowę podniebienia oraz częste zapalenie zatok. Ponadto znaczna część przyczyn zapalenia uchu środkowego związana jest z określonymi predyspozycjami genetycznymi. Nierzadko wiąże się ona również z niedojrzałością układu odpornościowego u dziecka. Zdecydowana większość dzieci nabywa tego rodzaju infekcję w żłobku bądź przedszkolu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi bakterii. Na uwadze warto mieć także fakt, że niektóre dzieci chorują na zapalenie ucha przy każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Częstotliwość zachorowań maleje dopiero około 7 roku życia.

Objawy zapalenia ucha u dzieci

Objawy kliniczne zapalenia ucha zazwyczaj są powiązane z wiekiem dziecka. U młodszych dzieci objawy są dość ogólnie i niekiedy ciężko je rozpoznać. Niemniej jednak, zapaleniu ucha środkowego zawsze towarzyszy silny ból ucha. Niemowlęta okazują go przeważnie płaczem i rozdrażnieniem.

Nieco inaczej wyglądają objawy zapalenia uszu u starszych dzieci. Najczęściej oprócz bólu ucha, pojawia się również gorączka, upośledzenie słuchu, a nawet zaburzenia równowagi i wyciek ropnej wydzieliny z przewodu słuchowego. Ból ucha nie zawsze jednak sygnalizuje zapalenie ucha środkowego. Powodować go mogą m.in.: choroby zapalne gardła, jamy ustnej, ciało obce, uraz czy zapalenie węzłów chłonnych.

Leczenie farmakologiczne

Istnieje kilka sposobów leczenia zapalenia ucha środkowego u dzieci. Wszystko zależne jest od stopnia rozwoju infekcji. Najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, takie jak np. paracetamol. Cenne są także leki obkurczające błonę śluzową nosa w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Przydatne mogą okazać się także środki, które usuwają woskowiną uszną, takie jak m.in. Olivear

Zdarza się jednak, że nie zawsze koniecznie jest stosowanie antybiotyku, zwłaszcza jeżeli objawy nie ustąpiły w przeciągu 48 godzin. W przypadku dzieci poniżej 2 roku życia czas leczenia powinien wynosić 10 dni, zaś u dzieci powyżej 2 roku życia, można skrócić ten okres do 5 dni.

Domowe sposoby na bolące ucho

Domowe metody leczenia zapalenia ucha mogą okazać się nieskuteczne, szczególnie jeżeli korzystamy z lamp rozgrzewających bądź leków homeopatycznych. Ich skuteczność nie została w żaden sposób potwierdzona klinicznie. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia ucha, koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty. W trosce o słuch naszych dzieci warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka i o drożność nosa korzystając z nawilżacza