siwe włosy
12.10.2022
Zdrowe Korzyści

Nasz organizm ma wiele naturalnych reakcji. Jedną z nich jest siwienie włosów, jednak nie zawsze może ono wskazywać na starzenie się organizmu. Mężczyźni, podobnie jak kobiety, są narażeni na przedwczesne siwienie włosów – już w wieku 30 lat. Zmiana barwy włosa w niektórych przypadkach może być dużym utrapieniem. Dlaczego tak się dzieje, że włosy siwieją? I co najważniejsze – jak radzić sobie z przedwczesnym siwieniem?

Jakie są przyczyny siwienia włosów u mężczyzn?

Zdrowe, mocne i lśniące włosy o intensywnym kolorze to duma każdej osoby. Przedwczesne siwienie może skutecznie zmniejszyć poczucie własnej wartości również u mężczyzn. Nie tylko kobiety lubią dbać o swój wygląd. Panowie również poświęcają swojej osobie dużo uwagi – siwe włosy mogą być tutaj zatem kłopotliwe. No, ale dlaczego tak właściwie włosy tracą swój naturalny pigment?

Włosy to specyficzny wytwór naskórka. W ich korzeniach znajdują się specjalne komórki, zwane melanocytami. To one odpowiadają za produkcję melaniny, czyli związku, który nadaje włosom kolor. Bezpośrednią przyczyną siwienia włosów może być osłabione działanie melanocytów, których aktywność z czasem stopniowo zanika. W przypadku starzenia się organizmu pojawianie się siwego koloru włosów jest naturalnym zjawiskiem. Jednak, gdy utrata pigmentu włosów zaczyna się w najmniej spodziewanym momencie, może być to związane z innymi czynnikami, takimi jak stres, czy niektóre choroby: anemia złośliwa; depresja; choroba Wernera; nadczynność tarczycy.

Do innych przyczyn siwienia włosów u mężczyzn można zaliczyć również niewłaściwą dietę. Niedobory witaminowe również mają wpływ na kondycję włosów, ale także skóry i paznokci. Warto więc zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, a także regularną aktywność fizyczną, dzięki której zapotrzebowanie organizmu w odżywczy tlen będzie zrównoważone.

W jakim wieku mężczyzna siwieje?

Pierwsze oznaki siwizny u mężczyzny mogą pojawić się po 40. – choć za granicę przyjęło się wiek 30 lat. Nie ma na to jednak większej reguły, ponieważ niektóre osoby są po prostu na to podatne. Siwienie włosów przed 30. może mieć związek z genami danej osoby. Jeżeli w rodzinie występują przypadki przedwczesnego siwienia, najprawdopodobniej kolejne pokolenie również będzie zmagać się z tym problemem. Mężczyzna może zatem siwieć już we wczesnej młodości.

W innym wypadku utrata pigmentu włosów może być związana ze stresem, nieodpowiednią pielęgnacją, czy chorobą. W jaki sposób zatrzymać proces siwienia albo chociaż w pewnym stopniu ograniczyć utratę naturalnego kolorytu?

Sposób na przywrócenie włosom kolorytu i dawnej kondycji

Dla mężczyzn, którym przedwczesne siwienie sprawia problem i powoduje dyskomfort psychiczny, powstało wiele preparatów, które nie tylko zapobiegają przedwczesnej utracie pigmentu, ale też stymulują wzrost włosa. Szampony, takie jak BonTon Men, przywracają naturalny kolor, dobrze nawilżają oraz chronią włosy przed nadmiernym wypadaniem. Bardzo ważne, aby takie preparaty miały w składzie biotynę, która pozytywnie wpływa na metabolizm skóry głowy.

W przypadku siwienia włosów u mężczyzn konieczne może okazać się wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminy i minerały – warzywa (w szczególności zielone) i owoce. Pomocne mogą okazać się również suplementy diety i preparaty witaminowe, np. kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B. W szczególności witamina B5 i witamina B12.

Farbowanie włosów również może być jakimś rozwiązaniem, jednak nie jest ono zbyt dobre dla włosów i ich kondycji. Częste farbowanie może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Znacznie lepiej jest zwalczać problem od środka – zdrowy organizm to podstawa dla zachowania dobrego wyglądu włosów, a co za tym idzie, dobrego samopoczucia.