W nieustannym pędzie życia jesteśmy zmuszeni do tego, aby zapamiętywać wciąż nowe informacje. Nasz mózg przetwarza ich miliardy od samego początku, czyli od pierwszych chwil życia. Niestety większość z nas zapomina o tym, co działo się w młodości i tylko nieliczne osoby potrafią dotrzeć do tych danych. No, ale jak tak właściwie działa ta cała pamięć? Co wywiera na nią negatywny wpływ i co najważniejsze – w jaki sposób dbać o kondycję umysłu, aby ten działał w pełni swoich możliwości?
Jak działa pamięć?
Mózg to jeden z najważniejszych narządów w całym organizmie człowieka. Codziennie przetwarza setki danych i zapamiętuje miliardy informacji, którymi posługujemy się nawet nieświadomie. Mózg ma wiele aktywności, które jeszcze nie do końca zostały zbadane przez naukę. Ogół aktywności mózgu określa się, jako umysł. Są to między innymi spostrzeganie, myślenie, odczuwanie emocji, czy pamięć – to właśnie o nią powinniśmy dbać w szczególności.
Pamięć to inaczej zdolność mózgu do zbierania, przetwarzania, magazynowania i odtwarzania informacji. Jest to podstawowa funkcja każdego żywego organizmu – zapisana w kodzie genetycznym. Dzięki niej możemy swobodnie manipulować tym, co w danej chwili zapamiętamy. Pozwala ona również na przywoływanie wrażeń zmysłowych sprzed kilku, czy nawet kilkudziesięciu lat. Jednak aby było to możliwe, warto wspierać ją w jej codziennej pracy.
Choć pamięć może być wzrokowa, dotykowa, słuchowa, węchowa ruchowa, czy nawet smakowa – wyróżniamy jej trzy podstawowe rodzaje:
- pamięć sensoryczna, czyli ultrakrótka, która wykorzystuje nasze zmysły;
- pamięć krótkotrwała, czyli inaczej świeża, operacyjna;
- pamięć długotrwała, dzięki której jesteśmy w stanie przywoływać w dowolnej chwili momenty z całego naszego życia.
Co wywiera negatywny wpływ na naszą pamięć?
Pamięć i cały umysł to potężna maszyna, która pozwoliła całej cywilizacji w ogóle powstać oraz zaistnieć w świecie. To największa broń człowieka, jednak czasem może nie działać prawidłowo.
Jest wiele czynników, które wywierają negatywny wpływ na umysł i pamięć. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego, niewystarczająca ilość snu, nikotyna i inne używki oraz źle zbilansowana dieta, to tylko niektóre z nich. Również rutyna, czyli powtarzanie ciągle tych samych czynności, może być przyczyną słabej pamięci. Warto zatem regularnie wykonywać ćwiczenia umysłowe, a także wspierać organizm poprzez przyjmowanie preparatów witaminowych i suplementów diety.
Jak usprawnić przetwarzanie informacji i pracę mózgu?
Mówi się, że „człowiek jest tym, co je”, dlatego też, aby wesprzeć pracę mózgu, warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę – bogatą w produkty i preparaty, które zawierają wartościowe składniki odżywcze, witaminy i minerały.
Najbardziej pożyteczne dla pracy umysłu, są kwasy DHA, obecne w szczególności w rybach i owocach morza, a także orzechach. Znajdziemy je także w suplementach diety, takich jak np. OmegaVit 1000. W naszej diecie nie może również zabraknąć magnezu, który stabilizuje pracę komórek nerwowych, a w efekcie zapewnia sprawniejsze przetwarzanie procesów pamięciowych. Jeżeli chodzi o witaminy, to nasz mózg podziękuje nam, jeżeli regularnie będziemy mu dostarczać: witamin C i A, witamin z grupy B oraz witaminę D, która wspiera również samą odporność całego organizmu.
Zdrowy i sprawny umysł oraz pamięć to podstawa. Pamiętajmy zatem o regularnych ćwiczeniach umysłowych oraz suplementacji oraz diecie bogatej w owoce i warzywa – w szczególności te zielone. Wysypiajmy się i unikajmy zbędnego stresu, a to pozwoli nam cieszyć się dobrą pamięcią przez długie lata.