Ciało człowieka w ponad połowie składa się z wody. Jest ona niezbędnym składnikiem, który pozwala kontrolować liczne reakcje biochemiczne. To w dużej mierze dzięki niej mózg, mięśnie, skóra oraz organy wewnętrzne są w stanie dobrze funkcjonować. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dbać o nawodnienie organizmu i dlaczego jest to aż takie ważne.
Wpływ wody na funkcjonowanie organizmu
Jak już wspomniano, woda stanowi istotny składnik ludzkiego organizmu. U osób dorosłych odsetek płynów sięga 60, a nawet 70 procent. I choć poziom ten spada z wiekiem, nawet u seniorów nie jest niższy niż połowa masy ciała. Z tego powodu, aby normalnie funkcjonować, konieczne jest zapobieganie zbyt dużym wahaniom poziomu płynów. Warto bowiem wiedzieć, że już nawet niewielkie odwodnienie może spowodować nieprzyjemne objawy.
Przy lekkim ubytku pojawiają się silniejsze pragnienie i rzadsze oddawanie moczu, ale także bóle głowy i mięśni, skurcze, uczucie słabości, a nawet gorączka. Przy odwodnieniu umiarkowanym może dojść do tego drętwienie kończyn, drażliwość i senność. Odwodnienie ciężkie to takie niebezpieczne objawy, jak drgawki i zaburzenie świadomości, a ubytek wody powyżej 15 procent masy ciała jest śmiertelny. Wszystko to sprawia, że do kwestii nawodnienia organizmu warto podejść naprawdę bardzo świadomie.
Jak nawodnić organizm?
Organizm należy nawadniać przede wszystkim za pomocą diety. Oczywiście nie może zabraknąć w niej wody, której ilość trzeba dostosować do indywidualnych uwarunkowań i innych czynników. Znaczenie może mieć tutaj płeć, aktywność fizyczna oraz temperatura otoczenia. Średnio można jednak przyjąć, że zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać ok. 2 litrów wody dziennie.
Oprócz tego do diety warto włączyć zupy i chłodniki, jogurty i kefiry, a także herbatki ziołowe. Przede wszystkim nie powinno w niej jednak zabraknąć warzyw i owoców, które są nie tylko cennym źródłem witamin i składników mineralnych, ale i wody.
Znaczenie elektrolitów w nawodnieniu organizmu
Elektrolity to bardzo ważny składnik organizmu, który odpowiada za pracę serca, mózgu i innych organów, ale przede wszystkim umożliwia przekazywanie impulsów nerwowych. Jony sodu, potasu, wapnia i magnezu pomagają regulować funkcję nerwów i mięśni oraz utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową i wodną. Z tego powodu warto zadbać o to, aby ich równowaga nie została zachwiana. Oczywiście można je dostarczyć w diecie, stosując nie tylko odpowiednie produkty, ale i zrobione domowym sposobem napoje izotoniczne. Niekiedy może się jednak zdarzyć, że organizm będzie potrzebował dodatkowego wsparcia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy diety, których przykładem jest preparat Elektrolity Silver. Skład produktu został specjalnie skomponowany z myślą o potrzebach osób starszych, dla których poziom elektrolitów jest szczególnie istotny. Ze względu na niską zawartość glukozy może być polecany również dla diabetyków.
Aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie, warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Kluczowe znaczenie ma tutaj dieta i ilość wypijanej wody, choć można się także wspomóc odpowiednio dobranymi suplementami.