31.03.2022
Zdrowe Korzyści

Ponad połowa masy ciała człowieka stanowi woda. Aby normalnie funkcjonować, organizm musi zapobiegać zbyt dużym wahaniom poziomu płynów. Główne elektrolity krwi, czyli sód, potas, chlorki i wodorowęglany pomagają regulować funkcję nerwów i mięśni oraz utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową i wodną. Odpowiedni poziom elektrolitów można zachować stosując napój izotoniczny zrobiony domowym sposobem.

Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem

Nerki pomagają utrzymać stężenie elektrolitów poprzez filtrowanie ich z krwi, zawracanie ich części do organizmu i wydalanie nadmiaru z moczem. W ten sposób nerki pomagają utrzymać równowagę między dziennym spożyciem a wydalaniem mikro i makroelementów. Jeśli równowaga elektrolitów jest zachwiana, mogą rozwinąć się zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Brak równowagi może wynikać z bardzo wielu przyczyn: odwodnienie lub przewodnienie, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia serca, nerek, wątroby lub po prostu prozaiczny kac. Elektrolity na kaca czy też w przypadku wysokich temperatur są dobrym rozwiązaniem, aby doprowadzić organizm do równowagi.

Najlepszym sposobem na uzyskanie elektrolitów jest spożywanie ich w diecie. Owoce, nabiał i drób są doskonałym źródłem potasu, sod, wapnia i magnez. Jedna filiżanka wody kokosowej zawiera około 350 mg potasu. Ten napój jest popularną alternatywą dla wody butelkowanej i jest dostępny w większości sklepów spożywczych. Banany są niesamowitym źródłem elektrolitów dzięki wysokiej zawartości potasu. Podobnie jak awokado. Wapń jest ogólnie kojarzony z produktami mlecznymi. Kapusta, fasola, produkty sojowe, migdały, tahini  są również doskonałymi źródłami tego minerału.  Podczas gdy soki takie jak pomarańcza, lemoniada dostarczają elektrolitów, jest jeden, który się wyróżnia w sposób szczególny: sok z granatów. Ten sok owocowy jest fantastycznym źródłem elektrolitów, ponieważ jedna filiżanka zawiera 533 mg.

Domowe elektrolity przepis

Preparaty apteczne są zarezerwowane dla osób z biegunką, wymiotami, gorączką lub osób z niestrawnością lub innymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Na co dzień wystarczy zadbać o odpowiednią dietę i spożywanie odpowiedniej ilości płynów lub sięgnąć po domowe elektrolity.

Jak zrobić napój elektrolitowy?  Podstawowa formuła napoju jest prosta: dodaj sól do wody. Pijąc tę mieszankę, dostarczany jest sód wraz z płynami i zapobiega to obniżeniu poziomu tego pierwiastka we krwi. Pomaga to w utrzymaniu sprawnego działania ciała i umysłu. Przepis na bardziej skomplikowany domowy napój elektrolityczny jest równie prosty. Wystarczy:

  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 szklanki soku z granatów
  • 1/4 szklanki soku z cytryny
  • 1 1/2 szklanki niesłodzonej wody kokosowej
  • 2 szklanki zimnej wody.

Wystarczy wszystko ze sobą wymieszać. Ewentualnie można dodać słodzik, magnez w proszku lub wapń.

Prawdziwy sok owocowy zapewnia smak i jest źródłem witaminy C. Jednak dodaje też zastrzyku cukru. Dlatego diabetycy być może będą zmuszeni lekko zmodyfikować powyższy przepis, aby zmniejszyć ilość cukru. Zarówno stewia, jak i nektar z agawy są naturalnymi alternatywami cukru, które pochodzą z roślin. W przeciwieństwie do innych alternatyw cukru, które są tworzone w laboratorium przy użyciu chemikaliów, te dwa słodziki są dostarczane przez naturę. O ile nie na alergii na stewię lub miód, jest bardzo mało prawdopodobne, aby powodowały jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne. Oba są wyjątkowo słodkie, znacznie słodsze niż cukier, więc należy zachować ostrożność podczas dodawania ich do napoju . Woda kokosowa to najczystsza w naturze forma nawodnienia. W swoim pierwotnym stanie dostarcza jedną z najczystszych form potasu.

Źródło:

1. Olivero J. J., Sr (2016). Cardiac Consequences Of Electrolyte Imbalance. Methodist DeBakey cardiovascular journal, 12(2), 125–126. https://doi.org/10.14797/mdcj-12-2-125