kobieta z bólem serca
20.06.2024
Zdrowe Korzyści

Serce to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. To ono napędza krążenie krwi, która odżywia wszystkie organy, w tym także i mózg. Nie ulega zatem wątpliwości, że dbanie o jego kondycję, to nie tylko inwestycja w zdrowie, ale i życie. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie czynniki nie sprzyjają sercu. Jednym z nich jest wysoka temperatura. Dowiedz się, dlaczego upały mu nie służą.

Czy osoby chore na serce powinny unikać upałów?

Słońce ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim jest źródłem witaminy D. Ponadto może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Niestety ekspozycja na jego działanie, zwłaszcza przy bardzo wysokiej temperaturze nie we wszystkich przypadkach jest wskazana. Upały w naszej strefie klimatycznej nie są codziennością. Z tego powodu niekiedy ciężko je znieść. Szczególnie niebezpieczne są dla osób, które zmagają się z problemami z układem krążenia. Temperatury przewyższające 30 stopni mogą stanowić dla nich poważne zagrożenia. Z czego to wynika?

Podczas upału organizm musi chronić się przed przegrzaniem. Aby utrzymał on właściwą ciepłotę ciała wynoszącą pomiędzy 36,6 a 37 stopni, zmuszony jest do wytężonej pracy. W jej wyniku serce zaczyna mocniej bić, a naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. O ile u osoby zdrowej nie stanowi to większego problemu, o tyle pacjenci z chorobą wieńcową, nadciśnieniem, po przebytym zawale oraz z innymi problemami kardiologicznymi mogą mieć w takiej sytuacji bardzo duże kłopoty z sercem. Wynika to z faktu, że dochodzi do intensywnych wahań ciśnienia, a organizm nie radzi sobie z koniecznością adaptacji do ekstremalnych warunków temperaturowych.

Jak przetrwać upał bezpiecznie dla serca?

Osoby ze schorzeniami kardiologicznymi bezwzględnie powinny unikać upału. Najlepiej, aby nie wychodziły wtedy z domu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Szczególnie niebezpieczna jest dla nich aktywność pomiędzy godziną 10 a 15, kiedy temperatury są najwyższe. Wszelkie działania w miarę możliwości najlepiej przełożyć wtedy na godziny poranne lub wieczorne. Trzeba także pamiętać o nakryciu głowy podczas ekspozycji na promienie słoneczne.

Ponadto bardzo istotne jest, aby zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Duża ilość płynów pomoże uniknąć odwodnienia, które także jest bardzo niebezpieczne dla serca. Najlepiej sięgnąć wtedy po wodę mineralizowaną, która zawiera elektrolity. Można się także wspomóc napojami izotonicznymi domowej roboty. Pomocna dla serca podczas upałów będzie również lekkostrawna dieta oraz odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry. Nie należy zapominać także o aktywności fizycznej, tę należy jednak wykonywać dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie.

Aby utrzymać serce w dobrej kondycji, warto unikać upałów. Dotyczy to przede wszystkim osób ze schorzeniami kardiologicznymi. Dużym wsparciem mogą okazać się dla nich suplementy diety, które wspomogą funkcjonowanie mięśnia sercowego i pozwolą łatwiej przetrwać wysokie temperatury.