kobieta trzymająca się za bolące gardło
10.10.2024
Zdrowe Korzyści

Ból gardła to nieprzyjemny objaw, którego wolimy unikać. Za jego powody można przyjąć infekcje oraz inne czynniki mechaniczne, jak chociażby smog, nałogowe palenie papierosów czy ciało obce. Jak radzić sobie z objawami bólu gardła oraz szybko je zwalczyć?

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Przyczynami bólu gardła zazwyczaj są infekcje. Gdy towarzyszą mu również inne objawy, np. złe samopoczucie, gorączka lub bóle głowy, to zapewne mamy do czynienie z infekcją bakteryjną, albo wirusową.

Ból gardła może być też skutkiem przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, przewlekłego zapalenia gardła, ale również narażaniem błony śluzowej gardła na substancje tj. alkohol, papierosy oraz ostre potrawy.

Może być wynikiem ostrego ciała obcego, jak np. podczas przełykania posiłku. Bywa również, że ból gardła jest skutkiem poparzenia termicznego (np. gorącym napoju) lub chemicznego (np. przypadkowego spożycia środków drażniących).

Mimo wszystko najpowszechniejszą przyczyną ostrego bólu gardła jest przeziębienie, które dopada nas zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym.

Jak zapobiec bólowi gardła?

Jak wspomniano wcześniej, najczęstszą przyczyną bólu gardła jest przeziębienie, więc należy robić wszystko, by go uniknąć. Co to oznacza?

Po pierwsze należy zatroszczyć się o układ immunologiczny, który wspierany jest poprzez zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, higienę snu oraz odpowiednio dobrane suplementy diety.

Ważne jest również unikanie częstych zmian temperatury, np. latem lepiej jest unikać zbyt częstego i długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, a zimą w zbyt nagrzanych. Należy pamiętać, aby pomieszczenia, niezależnie od pory roku, regularnie wietrzyć.

Duże skupiska ludzi to również naturalny “przesył” wirusów i bakterii, dlatego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym dobrze ich unikać. W tym czasie zamiast transportu publicznego lepiej wybrać samochód, a zamiast wyjścia do klubu spotkanie ze znajomymi w domu. Jeśli jednak nie jest możliwe – należy pamiętać o higienie rąk.

Kolejnym, co pomaga w uniknięciu bólu gardła to spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Spożywanie płynów nawilża błonę śluzową, dzięki czemu gardło jest stale zabezpieczone przed ewentualnym wysuszeniem.

Co robić, gdy boli gardło?

Gdy zaczyna boleć gardło należy wybrać sprawdzone i polecane przez farmaceutów produkty, które pozwolą szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Można również wykorzystać domowe sposoby na ból gardła, tj. płukanki z soli, szałwii, rumianku lub kory dębu. Domowe, rozgrzewające zupy i herbaty z dodatkiem miodu także będą dużym wsparciem w łagodzeniu bólu gardła.

Niezależnie od przyczyny bólu gardła, należy kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, aby szybko wrócić do siebie.