Sen stanowi bardzo ważny element całego naszego życia. Bez snu z naszym organizmem mogą dziać się naprawdę niepokojące rzeczy. Bez względu na to, czy dolegliwość ta ma charakter krótkotrwały, czy utrzymuje się przez długi czas, nie należy takiego stanu ignorować. Warto zadbać o prawidłowy sen, ponieważ jego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Kłopoty ze snem
Powszechnie wiadomo, że człowiek bez snu nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Nasz organizm jest tak stworzony, że po pewnym czasie po prostu potrzebuje odpoczynku, czego sygnałem może być zmęczenie. Dzieje się tak przez rytm biologiczny, który jest indywidualny dla każdej osoby. Małe dzieci potrzebują znacznie więcej odpoczynku niż dorośli, natomiast osobom starszym wystarczą dwie, trzy godziny snu, aby w pełni funkcjonować przez resztę dnia. Czasami zdarzają się jednak takie sytuacje, w których rytm zostaje zaburzony.
Obecnie żyjemy w dość niepewnych czasach. Nasze głowy zaprząta mnóstwo spraw, mniej lub bardziej stresowych. Nic więc dziwnego, że to właśnie stres i silne emocje są najczęstszym powodem bezsenności. Problem ten dotyczy niemal każdego – coraz częściej problemy ze snem obserwuje się również u młodych osób. Nierzadko zdarzają się również przypadki przewlekłej bezsenności.
Najczęstszymi objawami niedoboru snu mogą być:
- rozdrażnienie, napięcie, spadek nastroju;
- bóle i zawroty głowy;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- spadek wydajności/zdolności intelektualnych;
- senność oraz uporczywe odruchy ziewania;
- apatia.
W jaki sposób można zaradzić bezsenności?
Leczenie bezsenności uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także odpowiedniego wywiadu lekarskiego i postawionej diagnozy. Bardzo ważne znaczenie dla zdrowego snu ma przede wszystkim jego odpowiednia higiena. Higiena snu, są to te wszystkie czynności, które zmniejszają ryzyko wystąpienia zaburzeń zasypiania, czyli:
- unikanie palenia papierosów;
- niepicie alkoholu przed snem;
- kładzenie się spać o równych porach;
- unikanie nadmiernego wysiłku na kilka godzin przed snem;
- spożywanie lekkich posiłków na kolację;
- a także unikanie silnego i drażniącego światła przed snem, np. z telefonu komórkowego.
Tak wygląda działanie poznawczo-behawioralne, do którego dochodzi również kontrolowanie bodźców, poprzez np. używanie swojego łóżka tylko do snu i przyjemności seksualnych (nie do oglądania telewizji, czytania książki itd.); unikanie drzemek w ciągu dnia, a także skracanie czasu snu (jeżeli przesypiało się dłużej, niż jest to wskazane). Te czynności mają na celu kojarzenie łóżka tylko ze snem.
Z racji tego, że na problemy ze snem wpływa w dużej mierze stres i silne emocje, czasem sama higiena snu może nie wystarczyć. Wtedy konieczna może okazać się terapia farmakologiczna. W tym celu stosuje się szereg środków i preparatów o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, a także przeciwdepresyjnym i przeciwpsychotycznym. Aby przywrócić prawidłowy rytm snu, warto również rozważyć suplementację w składniki, które pozwalają osiągnąć stan relaksu. Preparaty zawierające wyciąg z Passiflory, Melatoninę, a także ekstrakt z melisy lekarskiej, mogą skutecznie pomóc w trudnościach z zasypianiem. Co więcej, uzupełnią również codzienną dietę o ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki i substancje odżywcze.