Jesień to czas, w którym niektóre objawy alergii znacznie się nasilają. W połączeniu z sezonowymi przeziębieniami jest to istne wyzwanie dla wszystkich alergików. Co pyli jesienią i, jak odróżnić alergię od infekcji?
Jak odróżnić jesienną alergię od przeziębienia?
Oba zjawiska są do siebie dość podobne – charakteryzują się łzawieniem oczu, katarem, kaszlem lub obrzękiem gardła. Są pomiędzy nimi podstawowe różnice. Alergia następuje zwykle w sposób nagły i jest skutkiem kontaktu z alergenem. Może zacząć się np. podczas spaceru.
Natomiast infekcja ma to do siebie, że towarzyszą jej bóle mięśni, stawów, głowy i ogólne zmęczenie. Rozwija się etapowo, często wraz z przeziębieniem jest podwyższona temperatura, a leki przeciwalergiczne nie dają żadnego skutku.
Alergia powoduje swędzenie skóry, nosa, gardła i oczu. Jednak po zastosowaniu odpowiednich środków objawy raczej szybko ustępują. W przypadku przeziębienia katar utrzymuje się do około 7 dni.
Aby mieć pewność należy zrobić testy alergologiczne, które pomogą ustalić przyczyny i znaleźć sposoby na leczenie. Przed otrzymaniem wyników, warto stosować bezpieczne produkty, zawierające w składzie np. kwercetynę należącą do grupy bioaktywnych związków roślinnych czyli naturalny barwnik roślinny występujący w wielu owocach i warzywach. Warto też zadbać o suplementacje organizmu w wapń.
Co uczula jesienią?
Przede wszystkim pyłki. Jesienią pylą głównie chwasty, np. bylica, ambrozja, pokrzywa, perz czy łubin. Z nich wszystkich najsilniejszym alergenem jest bylica, która kończy pylić dopiero w październiku. Jej działanie porównywane jest z pyłkami brzozy.
W dalszej kolejności uczulają grzyby, które w tym okresie można spotkać praktycznie wszędzie – w pomieszczeniach, glebie, roślinach, wilgotnych miejscach, jak np. piwnice, łazienki. Grzyby pleśniowe mają specyficzny zapach stęchlizny, a alergia na nie daje się najbardziej we znaki właśnie jesienią.
Również alergia na roztocza objawia się silniej w okresie jesiennym. Roztocza kurzu domowego gnieżdżą się najczęściej w łóżkach, kocach, meblach tapicerowanych, dywanach czy zasłonach. Nasilenie się alergii na nie jest wynikiem tego, że w trakcie jesieni więcej czasu przebywa się w ogrzewanych pomieszczeniach, dlatego należy pamiętać o dobrej wentylacji i regularnym wietrzeniu pomieszczeń.
Jak radzić sobie z jesienną alergią?
Mimo że alergia może utrudniać codzienne funkcjonowanie, to są sposoby, aby nie musiała ona dominować każdego dnia jesieni. Co pomaga w walce z jesienną alergią?
- Unikanie długich spacerów po lasach, polach i łąkach. Jeśli już, to najlepiej wybrać się na spacer po opadach deszczu.
- Unikanie pomieszczeń, w których występuje pleśń, np. piwnice, altany, domy letniskowe.
- Usuwanie na bieżąco liści z doniczek kwiatów.
- Regularne wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie optymalnej temperatury około 20°C.
- Regularna zmiana pościeli oraz przecieranie kurzy wilgotną ściereczką.
Są to proste kroki, które pomogą w komfortowych przetrwaniu jesiennej alergii. Należy też pamiętać o konsultacji z alergologiem!