27.05.2022
Zdrowe Korzyści

Choć nie zawsze o tym pamiętamy, to wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Wspomaga trawienie, metabolizuje toksyny, magazynuje witaminy, bierze udział w procesie przetwarzania węglowodanów – spełnia wiele ważnych funkcji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Choć nie zawsze o tym pamiętamy, to wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie.

Wspomaga trawienie, metabolizuje toksyny, magazynuje witaminy, bierze udział w procesie przetwarzania węglowodanów – spełnia wiele ważnych funkcji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak dbać o wątrobę na co dzień, jak wspomagać jej działanie i chronić przed szkodliwymi substancjami?

Wątroba jest nie tylko największym narządem w ludzkim organizmie, ale też jednym z najbardziej pracowitych. Spełnia wiele funkcji, najważniejsze z nich to przede wszystkim udział w metabolizmie węglowodanów – wątroba gromadzi glikogen oraz przetwarza złożone substancje w proste, lepiej przyswajalne dla organizmu. Ponadto odtruwa organizm poprzez rozkład szkodliwych i toksycznych związków chemicznych. Produkuje żółć, która wspomaga trawienie tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Gromadzi witaminy A, D i B12 oraz sporą ilość żelaza. Jakiekolwiek zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby od razu odbijają się niekorzystnie na całym organizmie. Dlatego warto o nią dbać i utrzymywać ją w dobrej kondycji, aby jak najlepiej mogła spełniać swoje funkcje.

Dieta i dobre nawyki żywieniowe

Ogromny wpływ na wątrobę ma nie tylko skład codziennych posiłków, ale też pewne nawyki żywieniowe. Jakie? Oto kilka prostych zasad.
Przede wszystkim nie przeciążaj wątroby. Postaw na dietę lekkostrawną, z dużą ilością owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w witaminy B1, B2, B6 i PP (np. brokuły, sałata, soja, kapusta). Zamiast smażonych produktów, wybieraj te gotowane. Zamiast 3 dużych posiłków dziennie, lepiej jedz mniej, a częściej – 5-6 małych lekkostrawnych posiłków znacznie ułatwi wątrobie pracę. Włącz do diety tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek), zmniejsz spożycie tłuszczów zwierzęcych. Strawienie tych ostatnich to dla wątroby duży wysiłek, a nie warto jej przeciążać. Posiłki jedz powoli, dobrze rozdrabniając kęsy. Większe porcje pokarmu oraz częste przejadanie się utrudniają rozłożenie pokarmów oraz dostęp do szkodliwych substancji w przewodzie pokarmowym. Posiłki wzbogacaj o przyprawy „przyjazne” wątrobie, które ułatwiają trawienie, jak np.: majeranek, mięta, tymianek, oregano, kminek czy jałowiec. Unikaj natomiast ostrych przypraw, jak: pieprz, ostra papryka, curry, musztarda czy ocet. Pamiętaj także, aby zminimalizować picie alkoholu – nawet małe, ale regularnie przyjmowane dawki działają szkodliwie.

Jak działają preparaty na wątrobę?

Po ziołowo-mineralne preparaty wspomagające pracę wątroby warto sięgnąć przy problemach z tym narządem (np. zaburzenia trawienia), po zatruciach, w stanach rekonwalescencji lub w celach profilaktycznych (np. przy ciężkostrawnej diecie). Ich działanie jest wielokierunkowe – przede wszystkim pobudzają czynność wątroby i stymulują jej najważniejsze funkcje (jak np.: produkcja żółci, metabolizm cukrów, rozkład toksyn). Ponadto chronią ten narząd poprzez zmniejszenie szkodliwego wpływu i częściową neutralizację toksyn bakteryjnych, wirusów i innych substancji, takich jak np.: leki, toksyczne związki chemiczne (np. metale ciężkie) lub alkohol. Warto wybrać takie preparaty, które dodatkowo stymulują komórki wątroby do regeneracji, co ma szczególne znaczenie w stanach rekonwalescencji po ciężkich chorobach lub zatruciach.

Polecamy szczególnie preparaty oparte na wyciągach roślinnych, np. tabletki  na bazie wyciągów z karczocha i cykorii, Sylimaryna Forte  z wyciągiem z łuski ostropestu plamistego lub Raphalux z wyciągiem z korzenia rzodkwi czarnej z węglem leczniczym. Naturalne roślinne substancje chronią wątrobę oraz wspomagają jej kluczowe funkcje.