
Długie, zimowe wieczory, chłodne dni i szare otoczenie wzbudzają w wielu z nas poczucie chandry, osłabienia i zmęczenia. O tej porze roku często też mamy mniej motywacji do działania, niechętnie wychodzimy z domu oraz towarzyszy nam ogólnie osłabione samopoczucie. Bardzo ważne jest, aby nie dać się takiemu odczuciu i zwalczyć zimową chandrę, nim zmieni się ona w depresję lub inne schorzenie psychiczne. Jak walczyć z chandrą w zimowym czasie? Poznaj nasze sposoby.
Czym jest zimowa chandra?
Zimowa chandra jest to sezonowe obniżenie nastroju, które wynika z pogorszenia się pogody, mniejszego dostępu do witaminy D, zaburzonej produkcji melatoniny oraz spadku serotoniny. O zimowej chandrze można mówić wraz z nadejściem zimy aż do początku wiosny. Symptomy, jakie wskazują na zimową chandrę do między innymi:
- trudności w spaniu – ciągła senność lub bezsenność;
- zwiększona potrzeba na produkty słodkie i przetworzone;
- wahania nastroju;
- zmniejszone libido;
- ciągłe uczucie osłabienia i zmęczenia;
- trudności z koncentracją;
- bóle mięśni;
- rozdrażnienie;
- niechęć do podejmowania działań i spadek energii.
Są to dość ogólne symptomy, które najczęściej mijają po pewnym czasie. Jednak, jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas i wpływają na codzienne funkcjonowanie, wówczas konieczne jest udanie się do lekarza.
Jak radzić sobie z zimową chandrą?
Aby zwalczyć zimową chandrę należy przede wszystkim zadbać o zbilansowaną dietę. Dieta powinna być bogata w kwasy omega-3 (na przykład tłuste ryby morskie, oliwa z oliwek, orzechy włoskie), kwas foliowy (na przykład nasiona słonecznika, pomarańcze, płatki owsiane), witaminę D (niewielkie ilości można znaleźć na przykład w rybach lub żółtkach jaj). W codziennej diecie powinny znaleźć się także owoce jagodowe, jak chociażby borówki czy maliny, które redukują poziom kortyzolu w organizmie.
Do codziennej diety warto także dołączyć odpowiednie nawodnienie. Spożywanie zalecanych dawek wody poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Warto też pić herbaty ziołowe, które mają liczne wartości prozdrowotne. Dobrym wyborem jest Melisa, która zmniejsza uczucie niepokoju oraz pomaga w utrzymaniu dobrego snu.
W walce z zimową chandrą pomagają również suplementy diety takie jak Positiveon czy Melisstres Forte. Zwierają one naturalne składniki jak ekstrakt z melisy ale i np. ekstrakt z lawendy, który wspomaga odprężenie i zdrowy spokojny sen, czy ekstrakt z rumianku również ułatwiający odprężenie. To bezpieczne preparaty łagodzące uczucie niepokoju i drażliwości. Ułatwiają spokojny sen oraz wspierają codzienne funkcjonowanie w komforcie psychicznym i fizycznym.
Na zimową chandrę pomaga także aktywność fizyczna. Szczególnie ważne jest, aby nie unikać uprawiania sportu na zewnątrz. Świeże powietrze pozwala dotlenić się i zrelaksować. Wcale nie trzeba uprawiać ekstremalnych sportów, wystarczy nawet kilkunastominutowy spacer na świeżym powietrzu, aby poprawić swój stan psychiczny i fizyczny w okresie zimowym.
Jak widać, sposobów na zwalczanie zimowej chandry jest wiele. Warto łączyć je ze sobą, żeby uzyskać kompleksowe wsparcie w walce ze swoim złym samopoczuciem.