
Katar u malucha to poważna sprawa, ponieważ malec nie potrafi jeszcze samodzielnie pozbyć się wydzieliny czy oddychać przez usta. Skutkuje to problemami z oddychaniem, rozdrażnieniem, trudnościami w jedzeniu i spaniu przez dziecko. Co więcej, utrzymujący się katar może prowadzić do poważniejszych powikłań zdrowotnych maluszka. Z tych powodów należy jak najszybciej zadbać o oczyszczenie i pielęgnowanie małego noska.
Sposoby na oczyszczenie nosa u malucha
Istnieje kilka sprawdzonych i zalecanych przez specjalistów sposobów pielęgnowania małych nosków. Jednym z najbardziej popularnych i w pełni bezpiecznych dla maluchów sposobów oczyszczania nosa jest używanie wody morskiej. Można ją stosować codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Zalecana jest w szczególności zimą, kiedy powietrze jest suche i powoduje suchość w nosie. Woda morska pomaga oczyścić oraz nawilżyć błony śluzowe nosa.
W pełni bezpiecznym produktem zawierającym jedynie wodę morską, który można stosować już u niemowląt powyżej 1 miesiąca. Można z niego korzystać zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku wystąpienia objawów choroby lub alergii.
Kolejnym sposobem na walkę z katarem u dziecka jest robienie inhalacji. Specjalne, dostosowane do potrzeb maluchów inhalatory lub nebulizatory ułatwiają oczyszczenie noska i pozbycie się zalegającej wydzieliny. Do inhalacji można dodać kilka kropli soli fizjologicznej lub łagodnych olejków eterycznych, które dodatkowo ułatwią oddychanie przez nos.
Sól fizjologiczną można zastosować również bezpośrednio do nosa maluszka. Wystarczy wpuścić do każdej dziurki po 1-2 krople, a po chwili wydzielina sama się rozpuści i można ją usunąć za pomocą chusteczki.
W przypadku, gdy katar jest dla malucha wyjątkowo męczący można także smarować klatkę piersiową i plecki dziecka specjalnymi maściami, które zawierają substancje lotne zmniejszające przekrwienie śluzówek. Dzięki temu dziecko może łatwiej oddychać i pozbyć się zalegającej wydzieli. Dostępne są też preparaty o zapachach relaksujących i uspokajających. Warto jednak skonsultować się z lekarzem odnośnie do stosowania tego rodzaju produktów, aby były one bezpieczne dla zdrowia malca.
Wielu rodziców korzysta również z tzw. gruszek. Jest to urządzenie, którym dorosły może wyciągnąć zalegającą wydzielinę z nosa dziecka. To prosty, manualny sprzęt, stosowany przede wszystkim u bardzo małych dzieci.
Równie ważne jest zadbanie o odpowiednie ułożenie dziecka i nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w jakich przebywa. Kiedy dziecko ma katar należy układać je na brzuszku, aby wydzielina mogła samoczynnie spłynąć z nosa. Podczas karmienia należy unikać kładzenia dziecka na płasko. Za to należy kłaść je z główką do góry. Bardzo ważne jest też, żeby powietrze w pokoju dziecka było nawilżone. Można to zrobić za pomocą specjalnych nawilżaczy powietrza lub też starymi sposobami, jak np. rozwieszanie mokrych ręczników na grzejnikach.
Dzięki tym kilku prostym sposobom dziecko będzie mogło oddychać pełną piersią!